DENKTAŞ SERGİSİ ANTALYA'DA AÇILDI

Mine Çeliker ve Cem Kar tarafından hazırlanan Rauf R. Denktaş sergisi, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın binlerce fotoğrafının yer aldığı özel arşivinden seçilen fotoğraflar ve bu fotoğrafları anlatan kendi sözlerinden oluşuyor.

Kıbrıs Manşet

1/14/20193 min read

Mine Çeliker ve Cem Kar tarafından hazırlanan Rauf R. Denktaş sergisi, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın binlerce fotoğrafının yer aldığı özel arşivinden seçilen fotoğraflar ve bu fotoğrafları anlatan kendi sözlerinden oluşuyor.

Sergi Rauf R. Denktaş’ın görülmemiş fotoğrafları, çocukluğu, ailesi, mücadele yılları ve Kıbrıs tarihine ışık tutan sözleri ile dikkat çekiyor.

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ı anma etkinlikleri çerçevesinde, Mine Çeliker ve Cem Kar tarafından araştırması yapılan ve hazırlanan “Fotoğrafları ve Kendi Sözleriyle Rauf R. Denktaş Sergisi” Antalya Muratpaşa Belediyesi Sergi salonunda düzenlenen törenle ziyaretçilere açıldı.

Sergi açılışına, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, KKTC Antalya Başkonsolosu Mustafa Kemal Beyazbayram ve KKTC Antalya Turizm Temsilcisi Nazmi Pınar, sergiyi hazırlayan Mine Çeliker ve Cem Kar, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sergi açılışında önce Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın oğlu KKTC Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın sergi açılışına gönderdiği mesaj okundu. Denktaş mesajında şunları söyledi;

“Keşke annem sağlıklı olsaydı ve ben bu satırları yazmak yerine, yanınızda olup, yazdıklarımı sizlere bizzat anlatabilseydim.

Her evlat için babası bir kahramandır ama babanız gerçekten bir kahraman olunca, onu anlatmak hiç kolay değil. Çünkü, O artık sadece sizin değil, binlerce çocuğun da babasıdır aynı zamanda...

Babam, bizi, onun binlerce çocuğundan biri olarak büyüttü.

Hep sığınacak limanımız oldu, varlığı bize her zaman güç verdi ama asla şımartmadı.

Küçük yaştan itibaren biliyorduk ki; birine bir haksızlık yaparsak, babamdan mutlaka azar işiteceğiz.

Yine biliyorduk ki, biri bize haksızlık yaparsa, hakkımızı kendimiz korumak zorundayız, bir ayrıcalığımız yok.

Özet olarak, her zaman biz onun halkının bir parçasıydık ve halkına davrandığı gibi bize davrandı.

Biz de bizden ayrı geçirdiği tüm zamanlar için onu hep anladık ama onu bir lider olarak doya doya izlerken, bir baba olarak ona doyamadık.

Bugüne özel baba- oğul ilişkimizle ilgili bir anımı paylaşmak isterim sizinle. Babam O mücadele yıllarında evden o kadar çok uzaktı ki, ben babamın beni sevmediğini düşünürdüm. 19 yaşında bir yarıştayım, finiş çizgisine yaklaştım. Co- pilotum dediki, “Baban boynunda fotoğraf makinası, bir su deposunun üzerine çıkmak için merdivene tırmanıyor”. O an “Babam beni seviyormuş” diye ağlamaktan bitiş çizgisini göremedim.

40 yıl sonra, birlikte katıldığımız bir televizyon programında bu anıyı anlatınca, çok şaşırdı ve “Sen o gün beni görmüş müydün?” diye sormuştu. Evet, halkı için ciddi bir mücadeledeydi ve evden uzaktı ama gözü hep üzerimizdeydi.

Bu sergide, ömrünü bir davaya adamış bir kahramanın, babamın, babamızın özelinde, bir halkın var oluş ve özgürlük mücadelesinin hızlandırılmış tarihini bulacaksınız.

Babam, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın kendi sözleri ve fotoğrafları ile bu muazzam mücadeleyi anlatacak olan bir sergi hazırlamak ciddi bir araştırma ve emek işidir.

Bu nedenle büyük bir emek ve özveriyle, birazdan açılışı yapılacak olan Rauf R. Denktaş sergisini hazırlayan Mine Çeliker ve Cem Kar’a yürekten teşekkür ediyorum.

Ayrıca, Anavatan’ın her bir bireyine, sevgi dolu selamlarımla, organizasyona ev sahipliği yapan, Muratpaşa Belediyesi’ne ve çalışanlarına, Antalya Konsolosluğumuza, sivil toplum kuruluşlarına ve tüm emeği geçenlere, zaman ayırıp, sergiyi izleyecek olan herkese teşekkürlerimi sunarım... “

Denktaş’ın mesajının ardından sırasıyla sergiyi hazırlayanlardan Cem Kar, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre birer konuşma yaptı.

Cem Kar ve Mine Çeliker tarafından hazırlanan Rauf R. Denktaş sergisi, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın binlerce fotoğrafının yer aldığı özel arşivinden seçilen fotoğraflar ve bu fotoğrafları anlatan kendi sözlerinden oluşuyor.

18 Ocak Cuma gününe kadar Antalya’da ziyaretçilere açık olacak olan sergi, Rauf R. Denktaş’ın görülmemiş fotoğrafları, çocukluğu, ailesi, mücadele yılları ve Kıbrıs tarihine ışık tutan sözleri ile dikkat çekiyor.

Kaynak Link